I Ns 458/16 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Piszu z 2017-03-09

Sygn. akt I Ns 458/16

POSTANOWIENIE

Dnia 9 marca 2017 r.

Sąd Rejonowy w Piszu I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Anna Lisowska

Protokolant: sekr. sądowy Judyta Masłowska

po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2017 r. w Piszu na rozprawie

sprawy z wniosku A. M.

z udziałem J. R., M. R., A. R.

o stwierdzenie nabycia spadku po C. R.

I.  stwierdza, że spadek po C. R. s. B. i Z.

zmarłym w dniu 09.05.2014r. w O.

ostatnio stale zamieszkałym w O.

na podstawie ustawy nabyli:

-

syn J. R. s. J. w 1/4 części,

-

syn M. R. s. J. w 1/4 części,

-

syn A. R. s. J. T. w 1/4 części,

-

córka A. M. c. J. T. w 1/4 części,

II.  orzeka, iż uczestnicy postępowania ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

Sygn. akt I Ns 458/16

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni A. M. złożyła wniosek o stwardzenie nabycia spadku po C. R. na podstawie ustawy. Wnioskodawczyni wskazała, iż spadkodawca zmarł 9 maja 2014 roku. Zmarły nie pozostawił testamentu, a w dniu śmierci był wdowcem. Spadkobiercami ustawowymi są dzieci zmarłego A. M., J. R., M. R. i A. R..

Sąd Rejonowy ustalił , co następuje:

C. R. zmarł 9 maja 2014r. w O., gdzie przed śmiercią stale zamieszkiwał. W dacie śmierci był wdowcem. Miał czworo dzieci: A. M., J. R., M. R. i A. R.. Innych dzieci nie posiadał. Żaden z wymienionych zainteresowanych spadku nie odrzucał, nie zrzekał się dziedziczenia , ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Spadkodawca nie pozostawił testamentu .

(dowód: zapewnienie spadkowe M. R. – zapis protokołu rozprawy z dnia 28.02.2014r. k. 28, odpis skrócone aktó stanu cywilnego k. 8)

Sąd Rejonowy zważył , co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 924 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, zaś zgodnie z przepisem art. 925 kc spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. W chwili otwarcia spadku to jest w dacie śmierci spadkodawcy następuje dziedziczenie, a więc następstwo prawne po osobie zmarłej o charakterze sukcesji uniwersalnej. Według stanu rzeczy istniejącego w tej chwili określa się: 1) następców prawnych, tj. spadkobierców zmarłego, 2) skład spadku (prawa i obowiązki majątkowe przechodzące na spadkobierców, 3) osoby uprawnione do zachowku po zmarłym.

Zgodnie z art. 926 § 1 kc powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Stosownie do przepisu art. 931 § 1 kpc w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Na podstawie złożonego zapewnienia spadkowego Sąd ustalił, iż C. R. zmarł 9 maja 2014r. w O., gdzie przed śmiercią stale zamieszkiwał. W dacie śmierci był wdowcem. Miał czworo dzieci: A. M., J. R., M. R. i A. R.. Żaden z wymienionych zainteresowanych spadku nie odrzucał , nie zrzekał się dziedziczenia , ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Spadkodawca nie pozostawił testamentu .

Z uwagi na powyższe Sąd stwierdził, że spadek po C. R. zmarłym w dniu 9 maja 2014r. w O., ostatnio stale zamieszkałym w O. nabyły jego dzieci A. M., J. R., M. R. i A. R. w częściach równych, każdy w 1/4 części. Mając na uwadze przepisy obowiązuje w dacie śmierci spadkodawcy, spadkobiercy nabyli spadek wprost.

O kosztach postępowania Sąd orzekł w oparciu o przepis art. 520 § 1 kpc ustalając , iż zainteresowani ponoszą je we własnym zakresie.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Edyta Brzozowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Piszu
Osoba, która wytworzyła informację:  Anna Lisowska
Data wytworzenia informacji: